THE following are expected to graduate from Paisley University at a ceremony today:

Doctor of the University

Professor Andrew MacMillan OBE.

Loading article content

Faculty of Engineering

Doctor of Philosophy

Majid Alitavoli; Rosslyn Bailey; Junkang Feng; Gwo-Jia Jong; Pei-Ling Lai; Janette Donald McAlpine; Stephen John McGlinchey; Fiona Murdoch; Jan Valek.

Master of Science

Engineering Design of Buildings

Gregor James Young.

Postgraduate Diploma

with Distinction

Advanced Computer Systems

Development

Martin Dennis.

Postgraduate Diploma

Advanced Computer Systems

Development

Neil Cairns; James Stewart Caldwell; Gregor Love; Anthony McAlindin; Paul Anthony Quigley; Samir Zarrug.

Master of Science with

Distinction

European Information Technology

Support

Montserrat Pallares.

Master of Science

European Information Technology

Support

Maria Assumpcio Pellicer Figueras.

Postgraduate Diploma

European Information Technology

Support

Maeve Walsh.

Master of Science

Information Technology

Michelle Marie Clancy; Steven Colquhoun; Alexandra Cusack; Adam Robert Lewis; Andrea Lombardini; Gordon Henry McLean; Lorna Isabel Mitchell.

Postgraduate Diploma

with Distinction

Information Technology

Claire Elspeth Hodge; Craig Euston Hunter; Heather Elizabeth Lowrie; Lara McCall; Stuart McKenzie; Claire McLaughlin; Carole Smith; Malcolm Stevenson.

Postgraduate Diploma

Information Technology

Graeme Baillie; Craig Campbell Brown; Lorne Andrea Bruce; Angela Dawn Cameron; Alastair Crombie; Andrew Kieran Curley; Robin Dewar; Robert Nigel Joseph Docherty; Alastair Droy; Alastair Campbell Gilston; Moonaf Hassan; John Herd; Stephen Hughes; David Angus Jamieson; James Gordon Lindsay; Barry MacDonald; Fraser Maclellan; David Norman Martin; John McAuley; James Norman John McCafferty; Dominick McGlynn; Paul McMenemy; Jamie John Murdoch; Gary Murphy; Craig O'Donnell; Elizabeth O'Neill; Linda Margaret Orr; Alexander John Paton; Ronald Kirkwood Pollock; Robert Blair Rennie; Corrine Agnes Sunter; Keith Douglas Waddell; Colin David Walker; Jonathan David Walls; Robert George William Wright.

Postgraduate Diploma

Information Technology with Business

Janet Ruth Chalmers; Keith Alan Macdonald; Ashleigh Jane Rosborough.

Postgraduate Diploma

with Distinction

Information Technology with European IT Support

Laura Fernandez Cebria; Manolo Manuel Palazuelos Martinez.

Postgraduate Diploma

Information Technology with European

IT Support

Maria Sichling Bueno.

Postgraduate Diploma

Information Technology with Information Systems Provision

Michael Melville.

Postgraduate Diploma

with Distinction

Information Technology with IT Support

Robert Allison; Catriona Jean Laird; Angus Woodward.

Postgraduate Diploma

Information Technology with IT Support

Stephane Lucien Chevallier; Joyce Williamson Cowie; Ian George Hudson; Stephen George Low; Charles Denis Lyden; Iain Angus MacLennan; Anthony McGuinness; Stephen Montague; Fiona Margaret Ross; Alan Paterson Scade; Craig Smith; Gavin Smith; Margaret Soudan; Ian Edward Stewart Sturrock.

Postgraduate Diploma with

Distinction

Information Technology with

Management

Derek Andrew Renny; Simone Smith.

Postgraduate Diploma

Information Technology with

Management

Fraser Anthony Black; Craig Douglas Cameron; Emma Davies; Christopher Kerr; Yvonne Margaret Lindsay; Hugh Mooney; Vernon Nicolson; Steven Pitt; Anthony Charles Queen; Alan Thomas Ralph.

Postgraduate Diploma with

Distinction

Information Technology with Software Development

Stewart McLean McGuinness; Colin Napier; David Robert Scotson; Malcolm James Blakely Whyte.

Postgraduate Diploma

Information Technology with Software Development

Zahid Ahmed; Andrew John Allison; Audrey Elizabeth Allison; Andrew James Craig Boyle; Marie Elizabeth Clark; Iain Raymond Cliffe; Paul Francis Coyle; David Richard Finnigan; Andrew Lane Harrison; Grant Laird Stewart Johnston; Ross McGuire; Martin John McKay; Ross McMonigle; Lynne O'Donnell; Martin David Frederick Patterson; David Robertson Petrie; Kathryn Mairi Stephen.

Postgraduate Diploma with

Distinction

Information Technology with

Web Development

Michael Joseph Kirk; Rachel Owen; Susan Philp; Fiona Caroline Stewart; Steven Stewart.

Postgraduate Diploma

Information Technology with

Web Development

Robin Michael Balmforth; Kirsty Harvie; Gavin Cain Laird; Dominic Morton; John Anthony Newby; Philip Ping Fai Wong.

Postgraduate Diploma with Distinction

Information Technology with Web Technology

Angela Black Cowan; Christopher John Gordon; Ewan Jackson Tooth.

Postgraduate Diploma

Information Technology with Web Technology

Alasdair Angus Buchanan; Christopher Graham; Joanne Barbara Innes; Brian Kane; Fiona Jane Lavety; Richard Lawson; Wai Ho Lee; Christopher Leslie; Alistair Robin MacKenzie; Morton Ronald Macquaker; Sam Tak Ming Man; David Maxwell; Robert McLeish McIlraith; Douglas James McNeill; Gavin Meikle; Dominic John Milligan; Malcolm Christopher Pope; Serena Ramsay; Christopher Richmond; Finlay John Wallace; Jennifer Walsh; Linzi Gray Wright.

Master of Science

Digital Systems: Design, Test and

Manufacture

Patricia Brown.

Postgraduate Diploma

Digital Systems: Design, Test and

Manufacture

Joe Philips; Grant Richardson; Gurather Singh.

Master of Science

Computer Aided Engineering

Asif Iqbal.

Bachelor of Engineering with Honours

Chemical Engineering

I - Allan Crowe.

Bachelor of Engineering with Honours

Chemical Engineering

Karen Lee Addis; Shakeel Ahmed; Ahmad Al-Harbi; Sayer Al-Suhaibi; Gianmarco Antonelli; Martyn John Coogans; William Alexander Cooper; Colin David Cruden; Kevin Harkins; Paul McParland; Shahid Maqsood; Duaij Mohammad; Wajahat Munir; Graeme Park.

Bachelor of Engineering with Honours

Civil Engineering

I - Wan Hock Cheah; Martin James Smith.

Bachelor of Engineering with Honours

Civil Engineering

Athanasios Alexopoulos; Paul James Bonthron; Kevin Francis Caldwell; Andrew James Clark; Patrick William Dermody; Margaret Jackson; Panagiotis Kontogiorgas; Brian Lindsay; Shane Gerard McCauley; Mark McNally; Mark Francis Michael McShane; Dimitrios Mitropoulos; Joao Monteiro; Brian O'Donovan; Ebenezer Kwarteii Quartey; Sijjad Rafiq; John Rodger; Paul Scott Russell; Martin David Stewart; John Sweeney; Ross Wilkie; Joanne Wraith; Graeme Young; John Young.

Bachelor of Science with

Honours

Civil Engineering

Martin Douglas Miller.

Bachelor of Science

Civil Engineering

Liam Greene; Nikolaos Kostudis; Christopher Prior.

Bachelor of Engineering with Honours

Civil and Environmental Engineering

John Michael Docherty; Elizabeth Anne Maciver; Shona MacLeay; Grant Menzies; Donal James Murphy; Tanya Maria O'Sullivan; Gerard William Sherlock.

Bachelor of Science with

Honours

Construction Management

Colin John Bain; John Brown; Steven Cripps; Nicola Dunn; Darren Francis Flanagan; David Gray; Colin Johnston; Stephen Kennedy; Thomas Michael Killen; Iain MacPhee; Mhari MacArthur McCormick; Alan Stewart; James Hannah Taylor.

Bachelor of Science

Construction Management

Stevie Lee McCafferty; Elizabeth Jane Riddell.

Bachelor of Engineering with Honours

Structural Engineering with Architectural Studies

David Jules Edmond Herduin; Iona Catherine Morrison; Carole Thely.

Bachelor of Science

Applied Computing

Andrew Dale Berry.

Bachelor of Science with

Honours

Computing Science

Robert Samuel McDowell; Richard James Scholl.

Bachelor of Science with

Honours

Software Engineering

I - David Miller.

Bachelor of Science with

Honours

Software Engineering

David Ernest Bage; Alexander Robert Harkness; Martin McDonald; Christos Ropokis.

Bachelor of Science

Software Engineering

Glen Harding.

Bachelor of Engineering with Honours

Electronic and Electrical Engineering

I - Thibault Mougel.

Bachelor of Engineering with Honours

Electronic and Electrical Engineering

Thierry Andre Patrick Cailleau; Adam Alexander Johnston; Derek Alexander Kerr; Eric Palmer; Derek William Robertson; Konstantinos Tsakalis.

Bachelor of Engineering

Electronic and Electrical Engineering

David Blane; Scott Allan Rathbone; Leslie Christopher Spiteri.

Bachelor of Science

Electronic Systems

Martin Neilson.

Bachelor of Science with

Honours

Media Technology

Derek James Barclay; John Shaw Cameron; Grant Michael Cochrane; Louise Elizabeth Kerr; David Paul Napier; Graeme Nightingale; Andrew Douglas Robertson; Michael David Thompson; Andrew Wilson.

Bachelor of Science with

Distinction

Media Technology

Marcos Brea Hernandez.

Bachelor of Science

Media Technology

Elaine Katherine Allan; James John McKenna; Stephen James Mullen.

Bachelor of Engineering with Honours

Manufacturing Systems with

Management

I - Mark James Currie.

Bachelor of Engineering with Honours

Manufacturing Systems with

Management

Steven McCall.

Bachelor of Science

Manufacturing Systems with

Management

Gavin Campbell Millar.

Bachelor of Engineering with Honours

Mechanical Engineering

I - Florent Claude Alex Preynat.

Bachelor of Engineering with Honours

Mechanical Engineering

Dermot Denis Breslin; Christopher James Brown; Matthew Richard Brown; Ross Alexander Campbell; Derek Noel Doyle; John Duffy; Michael Anthony Dunnion; David Esslemont; Daniel Fielding; Mark Simon Galbraith; Fabien Lombardi; Robert Lucid; John James Mallon; Paul O'Neill; Colin Scott; Alan Campbell Young.

Bachelor of Engineering

Mechanical Engineering

Douglas Thomas Hudson.

Bachelor of Science

Mechanical Engineering

Robert Bryce; Ian James Donaldson; Stuart Martin Reddiex.

Bachelor of Science with

Honours

Quality Management and Technology

Carole Ann Ahern; Nina Anderson; David Francis Houston; Mark Stuart Watt; Yat Wai Wong.

Bachelor of Science

Quality Management and Technology

Fraser Hill Jephson; John Stewart; Nicholas James Stewart.

Faculty of Science and Technology

Doctor of Philosophy

Zhenhui Gou; David Alexander Johnston; Peter John Marshall; Andrew McMoneagle; Isobel Barbara Strang.

Postgraduate Diploma

Safety Management with Environmental Management

William Leitch.

Bachelor of Science with

Honours

Applied Biochemistry

I - Michael Marco Bruno.

Bachelor of Science with

Honours

Applied Biochemistry

Colin William Bell; Kevin Clark; Alfredo Darmanin Sheehan; Bryan McLaughlin.

Bachelor of Science with

Honours

Biology

I - Catriona Orr.

Bachelor of Science with

Honours

Biology

Ellen Carson; Lorna Cunningham; Susan Alexander Cusiter; Sylvia Dickson; Alyson Jannetta Lessells; Stacey Malone; Thomas Joseph O'Donoghue; Arleen Rooney; Joanne Catherine Shedden.

Bachelor of Science

Biology

Fiona Craig.

Bachelor of Science with

Honours

Biology with Geology

Doreen Janette Farrell.

Bachelor of Science

Biology with Geology

Michael James Macmillan Brown.

Bachelor of Science with

Honours

Biochemistry & Microbiology

I - Margaret Nicola Jane Green.

Bachelor of Science with

Honours

Biochemistry & Microbiology

Malcolm Summers Bain; Yvonne Maire Bourke; Mark Eyre; Gerard Christopher Hanratty.

Bachelor of Science with

Honours

Biomedical Sciences

I - Tracey Lynn Graham.

Bachelor of Science with

Honours

Biomedical Sciences

Shazia Anwar; Uzma Aslam; Sarah Corbett; Elizabeth Deans; Gwenda Joanne Graham; Julianne Maura Kevan; Evelyn Elizabeth Price; Jane Elizabeth Rennie.

Bachelor of Science with

Honours

Environmental Biology

Evette Paula Laura Beatrice Boni; Alison Byrom; Andrew James Gray; Richard Thomas McNally; Manjit Singh; Michelle Anne Wood.

Bachelor of Science with

Honours

Immunology and Biochemistry

Danielle May Beckett; Sandra Jennifer Gallon; Patricia Mary Haynes.

Bachelor of Science with

Honours

Microbiology and Immunology

Heather Rose Aitchison; Stuart Robb Christie; Avril Margaret Granger; Angela Hasty; Allen Henderson; Allan Michael Leadbetter; Amanda Jane McGarvey; Gail Margaret Middlemas; Marie Therese Nestor; Juliet Susan Alexandra Whitestone.

Bachelor of Science with

Honours

Psychology and Biology

Louise Annette Acheson; Pauline Buksh; Kirsty O*Neill Dominick; Nicola Joan Reid.

Bachelor of Science with

Honours

Chemistry

I - Joan Hazell Bamblett; Carol Margaret Brogan; David Allan Williamson.

Bachelor of Science with

Honours

Chemistry

Alistair James Drew; Margaret Louise Orr; Jacqueline Ann Osprey; Kirsteen Isla Renwick; Stephan Wegner.

Bachelor of Science

Chemistry

Heloise Gale Marion Pow.

Bachelor of Science with

Honours

Industrial Chemistry

Susan Barbour; Graham Robert Cramb; Iain Gibb; Simon Thomas Grannell; Colette Kane; Gillian Anne McKenna.

Bachelor of Science with

Honours

Environmental Science and Technology

Barry Donovan; Andrew Michael Holmes; Joanne Mackie.

Bachelor of Science with

Honours

Water and Environmental Management

Mark James Cassidy; Margaret Anne Hillis; Julie Louise Scott.

Bachelor of Science with

Honours

Mathematical Sciences

I - Gillian Mary Cavanagh; Waheeda Huq.

Bachelor of Science with

Honours

Mathematical Sciences

Julie Boll; Victoria Carr; Stefan Marion; Gurpreet Mattu; Graeme Neilly; Richard Owen; Hannah Spencer; Helen Catherine Delyth Vaughan.

Bachelor of Science with

Distinction

Mathematical Sciences

Anne Rozlind McMahon.

Bachelor of Science with

Honours

Physics

I - Pierrick Fournier; Nicolas Girard.

Bachelor of Science with

Honours

Physics

I - James Ollier.

Bachelor of Science with

Honours

Physics

Paul Boyle; Michael James Devlin; Carol Ann Macdonald; Neil Mackintosh; Laurence Isabelle Marie; Robert Shields.

Bachelor of Science with

Distinction

Physics

Rachel Guilloteau.

Diploma of Professional Studies

Occupational Safety & Health

Steven Andrew Wilson.

Combined Awards

Master of Science

Mariegold Akomode; Norjariah Arif; Mhairi Elizabeth Harper; Margaret Shaw Mullen.

Postgraduate Diploma

Raghbir Singh Sidhu.

Bachelor of Arts with Honours

Clare Deighan; Patrick Harold Peter Dixon; Mark James Fisher; Paula Hamill; Jennifer Hunter; Anne Elizabeth Mitchell; Christina Veronica Pieraccini; Alexander Robertson-Shaw; Marjorie Stewart; Fariborz Taherinia; Cyndy Ruth Ann Thompson; Phillip Darwood Thomson; William John Usher; Andrew Wilson.

Bachelor of Arts with

Distinction

James Joseph Anthony Gray.

Bachelor of Arts

Sybil Anne Blackley; Iain Cuthbert; Lorette Doyle; Stewart Findlay; Nadeem Hassan; Nicola Jane Ross.

Bachelor of Science with

Honours

Andrew Joss Byers.

Bachelor of Science with

Distinction

Frederick Davie Thomson.