THE following are expected to graduate today from Strathclyde

University, Glasgow:

FACULTY OF SCIENCE

Loading article content

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Mathematics

Frederic Michel Baptiste; Simon Philip Adrian Gill.

Statistics and Modelling Science

David Alexander John Middleton; Alexander Hugh Ross.

Physics and Applied Physics

Adrian William Cross; Keith

Davidson; William John Dickson; Katherine Joanne Kirk.

Computer Science

Ab Rashid Bin Ab Rahim; Ahamad Tajudin Khader; Samuel Coulter

Tannahill.

Pure and Applied Chemistry

Hasan Ahmad Abder-Rahman Ali; Ba-Awin Mohsin Sulaiman;

Steven Douglas Rae Christie; James Gallacher; Douglas Daniel

Gilliland; Kenneth William Henderson; Stephen Husbands; Andrew Donald

McIntyre; Carolyn Janet Sleith.

Bioscience and Biotechnology

Alan John Henderson; Medhat Abou Gomaa Mohamed Haroun; Gwendoline

Elaine Leach; Kangwa Dorothy Mulenga; Glynn Clive Percival.

Immunology

Una Frances Fitzgerald; Denise Margaret Williams.

Pharmaceutical Sciences

Monira Ahsan; Margaret Ellen Louise Courtney; Karen Margaret Grant;

Zafar Iqbal.

Physiology and Pharmacology

Fiona Mary Frances Burns;

Barbara Elizabeth Crack; Darakhshanda Shehnaz.

MASTER OF PHILOSOPHY

Physics and Applied Physics

Jason Peter Sydow.

Pure and Applied Chemistry

Alexander James Swann.

Bioscience and Biotechnology

Fadila Ayesh Hussian Al-Salameen; Fraj Aliwan; Nigel Fitzsimmons.

Immunology

Salwa Khamis Buturkia; Susan Christine Robertson.

MASTER OF SCIENCE

(Awarded jointly by Strathclyde University and Glasgow Caledonian

University)

Industrial Mathematics

Michael Croft Beecham; David Charles Blest; Mark Carter; John Michael

Edward D'Arcy; Gordon John Henderson; Sean McDermott; Coby Llewellyn

Needle; Richard Rowland Poles; David Reynolds; Russell James Smith.

Information Technology Systems

Thomas Campbell Ballantyne; John Anthony Deighan; Christopher Andrew

Goss; Roger Ian Hill; Gregory John Lavelle; David Iain McPherson;

Zulshan Mahmood; Michael Paul Rutherford; Christopher Ryan; Theofanis

Sclavenitis; Mohammad Faisal Siddiqui; Ian Swan; Daniel Sweeney; Stefan

Peter Treble; Samir Ali Zarrug.

Instrumental Methods of Analysis

Alistair Irvine; Elaine Lorimer; Helen McLeod Marsland; Gordon Grant

Winship.

Instrumental and Process

Analytical Chemistry

Nettip Kookongviriyapan.

Forensic Science

Rosemary Bridget Alliston-Greiner; Caroline Virginia Andrews; Pauline

Bernadette Cassidy; David Coley; Emma Louise Donnison; Alan Glasgow;

Judith Sarah Houghton; Daniel John Hughes; Kathryn Jane Johnson; Desmond

John Lawther; Briege Helena Little; Nicola Anne Logan; Sarah Brenda

Pheasey; Susan Ann Phillips; Ian Leonard Ridgers; Rachel Clare

Stansfield; Emma Nan Rowan Tibbo; Greg Waite.

Environmental Science

Iain Paton Cruickshank.

MASTER OF

ENVIRONMENTAL STUDIES

Catherine Sara Buchanan; Antonia Emma Buck; Carol Campbell; Ashok

Dinakar Dani; Iain Norman Reid Findlay; Louise Kathryn Murray; Michael

John Rees; Pauline Mary Silverman; Mark

Stevens; Wendy Carolyn Strang; Lesley Ann Thomson.

MSc

Food Biotechnology

Alison Marie Garfagnini; Nikki Andreou Georgiou; Sara Roust Jaeger;

Yong Ping Lee; Leong Woon Ying.

Immunopharmacology

Dean William Brown; Heather Lauder; Oonagh Therese Lynch; Ernest James

Pallas.

Clinical Pharmacy

Anne Claire Boyter; Joseph

Albert Harrison; Gillian Loudon; Margaret McIntyre MacDonald; Rhoda

Morgan; Therese Margaret Muir; Susan Claire Oliver; Carol Ann Sharp;

Jann Catherine Susan Stevenson; Fiona Jane Watson; Gillian Price

Wishart.

Pharmaceutical Analysis

Benjamin Kwame Botwe; Geraldine Marie Duignan; Andrew David Handford;

Albert Raphael Khuwi; Christopher Miller; Sawsan Mohamed Abbas Murad;

Teresa Beldarrain Santos; Dunu Arachchige Siriyani Sakunthala Tennekoon;

Nicolas Villalonga; Aranzazu Zornoza.

Pharmacology

Eduardo Bosch; Thomas Joseph Ferrie; Kang Li Ping; Karamsetty Venkata

Satya Naga Mallikharjuna Rao; Kazumi Nakajima; Sudharma Manohari

Pathiraja; Teshome Sori.

BSc

Mathematics

II:1 -- Margaret MacDougall; Leigh Rosamond McMurdo; Barry Neill;

Elaine Marie Walsh.

Mathematics with Economics

II:2 -- Kevin William Glavin. III -- Gerard Lynch.

Physics

III -- John Stuart Joseph McLaughlin; Grant Arnott Sergeant.

Applied Physics

III -- Derek Thomas Ponsonby.

Physics and Applied Physics

David John Gray; Andrew Anthony McNamee; Muttahir Salim; Andrew Scott;

Scott John Sloss; Edward John Tuthill.

Computer Science

BSc

Edward Jellicoe Boggis; Gary Harrison Humes; Edward Patrick McGee;

Gavin Forbes Nicoll.

Computer Science

(in association with

the University Brunei Darussalam)

Ang Leng An; Hajah Liza Jasmin Haji Brahim; Hj Abdul Wahab Mat Yassin.

Computer and Electronic Systems

Barry David Cairns; John Gerard Walker.

BACHELOR OF ENGINEERING

Computer and Electronic Systems

III -- David Bruce Salvog Renton.

BSc

Chemistry

Lorraine Birkmyre; Colin James Breen; David Wilson Young.

Horticulture

Andrew Donaldson McCroskie.

Biochemistry and Immunology

II:2 -- Jane Marie Denham.

Immunology and Pharmacology

II:2 -- Caroline Ann Yarr.

Biological Sciences

Suzanne Hamilton.

Pharmacy

II:2 -- Katrina Sara Dyer; Sarah Anne Florence; Scott Hughes; Garry

McDonald. III -- Ewan John McDowall; Allan Kenneth McIntyre.

Science Studies

Carmel Diver; Christopher Peter Hale; Susan Mary Haydon; James Stephen

Keir; Stuart Pollock Leitch; James Paul Leyden; Nicola Jane McKenna;

Euan Neill Berkley

McMillan; Sophia Madi-Salicath; Paula Louise Newman; Graeme Alistair

Sharp; Gordon Wilson Smallwood; Patricia Susan Smith; Gordon Watson

Stevenson; Graeme Robert Stewart; Jennifer Tait.

FACULTY OF ARTS

& SOCIAL STUDIES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

English Studies

Luma Al-Balaa.

Geography

Elizabeth Anne Mooney.

Government

Margaret Anne Arnott; Joseph Martin Bradley.

Psychology

Martin James Farrell; Stuart Ross.

MASTER OF PHILOSOPHY

Government

Charles David Cameron.

Psychology

Eleazer Quaye-Sowah.

MSc

Research Methods in Pyschology

Bryony Catherine Monaghan; Tilemachos Iatridis.

Educational Psychology

Stewart Malcolm Biggar; Margaret Anne Connolly; Alison Louise Dibble;

Paula Mary Dudgeon; Jennifer Forsyth; Barbara Alison Leslie; Garry

Michael McDonald; Jo-anne McGonigle; Hugh Francis O'Donnell; Carole

Margaret Ogilvy; Heather Ross; David Barry Syme; Grant Frederick James

Taylor; Keith Charles Wood.

MASTER OF LETTERS

Media Culture

Francis Noel Donohoe.

Women's Studies

Magdalene Bee Choo Ang-Lygate; Veronica Anne Hunter Cowie; Elizabeth

Audrey Gibson; Elgin Schartau-Oporto.

BACHELOR OF ARTS

Economic and Social History

I -- Neil Christopher Rafeek. II:1 -- Rudolph Kenna. II:2 -- Craig

William Nicolson.

Economic and Social History

and Modern History

II:1 -- Suzanne Crimin.

English

II:2 -- John Lindsay Brodie.

Geography

III -- Mark Andrew Archibald.

French and Marketing

II:2 -- Deborah Rose Gillespie.

French and Russian

II:1 -- James David Davie.

Russian and Marketing

II:2 -- Richard Morris Harrison.

Spanish and Marketing

II:2 -- Monica Anne MacDonald.

Politics

I -- Pauline Elizabeth Ewan.

Psychology

I -- James Donald Maxwell Macdonald. II:2 -- Martin Macdonald Smith.

Economics and Politics

II:1 -- Neil McGarvey.

Administration & Economic

& Social History

II:1 -- Anthony William Boles.

BA

Karen Lindsay Addison; Nyree Jayne Anderson; Wendy Maree Boyd; Ewan

Donald Mitchell Cameron; Lawrie Gordon Campbell; Robin Sommerville

Demetriades; Victoria Jane Duffett; Kirsty Durham; Mary Elizabeth

Farrell; Alan William Gibson; Allan Gilchrist; Lesley Rae Gordon;

Kenneth Samuel Heeps; Mark Hutchison Laurie; David Ian McAllister;

Margaret Isabella McCauley; Elaine Catherine McDonald; John McGarry;

Patricia McIntyre; Arlene McLeod; Deborah Gail Milne; Leslie Jane

Motherwell; Andrea Mullin; Pamela Porter; Kenneth Robert Price; Karen

Robertson; Kirsteen Sinclair; Walter Scott Sneddon; Mohammed Souabny;

Sushee Webster.

BACHELOR OF EDUCATION

II:1 -- Helen Wright Neilson.

FACULTY OF

EDUCATION

MSc

Advanced Professional Studies

Joyce Stewart Thomson.