FRASER Walker, who will swim for Britain in the World Student Games in

America and the European Championships in the next few weeks, collected

the Scottish Open championship gold in the 200m medley at the

Loading article content

Commonwealth Pool last night.

Warrender's British record-holder won in 2-09.14 to take the title

from clubmate Paul Latimer.

Euan Stewart had a fine 100m butterfly win in 56.67sec., just 0.27sec.

outside the Commonwealth Games qualifying time.

Alison Sheppard was below her best but just held off the fast

improving Kerry Martin in the 50m free-style by 0.33. The double

Olympian touched in 28.60.

Neil Hudghton retained the 200m breast-stroke by 10 seconds in 2min.

22.56sec., leaving Renfrew's Neil Murdoch and Anglo Ian Edmond in silver

and bronze.

Olympic finalist Ian Wilson won the 1500m free-style, with Carnegie's

Neil Sloan more than half a minute behind, taking silver and retaining

the Scottish national title in 16-28.82.

MEN. 50m free-style: 1, T Griffith (Elgin) 24.72sec.; 2, J Bradley

(Milngavie & Bearsden) 25.34; 3, M MacIntosh (Inverness) 25.72. 1500m

free-style: 1, I Wilson (Sunderland) 15-48.57; 2, N Sloan (Carnegie)

16-28.82; 3, R Noble (Warrender) 16-41.52. 200m breast-stroke: 1, N

Hudghton (City of Dundee) 2-22.56; 2, N Murdoch (Renfrew Dist) 2-32.41;

3, I Edmond (Warrender) 2-33.15. 100m butterfly: 1, E Stewart (City of

Dundee) 56.67; K Crosby (Warrington) 56.94; 3, Bradley 57.75. 200m

medley: 1, F Walker (Warrender) 2-09.14; 2, P Latimer (Warrender)

2-11.68; 3, A Aitken (Unattached) 2-12.40.

WOMEN. 50m free-style: 1, A Sheppard (Milngavie & Bearsden); 2, K

Martin (Stirling) 28.93; 3, K Burke (Cockermouth) 29.18. 200m butterfly:

1, A Mackay (Warrington) 2-23.45; 2, L McLaren (Warrender) 2-26.62; 3, I

Hale (Renfrew Dist) 2-30.82. 200m medley: 1, A Bennett (Nova Centurion)

2-21.81; 2, D Palmer (Killerwhales) 2-23.30; 3, Burke 2-25.38. 100m

back-stroke: 1, H Slatter (Warrington) 1-05.32; 2, J Ewing (Renfrew

Dist) 1-06.43; 3, N Steel (Aberdeen) 1-06.45. 200m free-style: 1, M Kane

(Milngavie & Bearsden) 2-14.79; 2, K Hope (City of Dundee) 2-15.16; 3, G

Hamilton (Renfrew Dist) 2-15.88.

Scottish Youth Sprint Championships winners: Boys. 12 years 50m

back-stroke -- S Kidd (Cumbernauld) 34.21sec. 14/15 years 50m

breast-stroke -- Edmond 31.86. 13 years 50m butterfly -- J Scullion

(Cumbernauld) 31.95. 12 years 50m free-style -- Kidd 29.11.

Girls: 11 years 50m breast-stroke -- L Simpson (Kirkcaldy) 42.36.

13/14 years 50m back-stroke -- N Hoare (Satellite) 33.04. 12 years 50m

butterfly -- J Rees (Carnegie) 34.00. 11 years 50m free-style -- S

Whiteford (Tain) 33.22.