THE following are expected to graduate today from the Robert Gordon

University, Aberdeen:

BUSINESS SCHOOL

Loading article content

POSTGRADUATE DIPLOMA

Management Studies

Allan James Arthur; Dora Anne Ashcroft; Fiona Jane Barnes; David John

Bowden; Richard Dudley Bush; Della Calder; Ailsa Kirsten Laird Crum;

Cheryl-Ann Elizabeth Dick; William Henry Duncan; Helen Rosemary Edmond;

David George Elliff; Iain Ferguson; Shirley Ann Firth; Lesley Gellatly;

Rae John Gibb; Diana Teresa Glennie; Julio Miguel Gomez; Ingrid Theodora

Francina Grupping; Lesley Birrell Hall; Andrew John Hunter; Akin-Kunmi

Joseph; Lynda Veronica Kingham; Marcus Peter Knaggs; Christina Lee;

Colin Alexander Mackay; Andrew John Mackenzie; John Graeme Martin;

Suzanne Marie Massie; Dainora Mazeikaite-Grundey; Jill Mcbain; Marilyn

Anne Mcintosh; Jamie Michael; Peter Andrew Michie; Jeffrey Howard

Mountain; Stephen Murray; Michael James Pirie; Julia Porter; Paul

Anthony Reilly; David Eric Roberts; Sine Macdonald Roberts; John Frazer

Simpson; Audrey Stewart (Nee Buchan); Christine Stewart (Nee Kyriacou);

Anna Louise Sutherland; William Cooper Taylor; Sarah Elizabeth Tennant;

James Taylor Webster; Margaret May Wilson; Muriel Wilson; Diana Valerie

Zee.

Personnel Management

Carys Anwen Adams; Susan Blease; Douglas Gordon Boe; C. Lorna Brain;

Michelle Frances Brown; Steven Stewart Brown; Gillian Denise Cowe; Linda

Jean Coy; Morna Gillean Craig Davidson; Caroline Fraser; Gillian

Mcarthur Gallacher; John Mccallum Jarvie; Jane Lister Macaskill; Don

Mackenzie; Shona Ann Mathie; Rosanne Gillian Reid; Fiona Stephanie

Stalker; Carole-Ann Tewnion; Susan Anne White.

BACHELOR OF ARTS

(5-year course)

(Honours)

Business Studies

I -- Anne Lang Erskine; Karen Margaret Iley; Ewan William Shanks;

Susan Smith; Alan Charles Souter. II:1 -- Alison Auld; Lesley Jane

Campbell; Jane Cole; Ruth Virginia Donaldson; Jamie Andrew Duff

Drummond; Scott Simon Duthie; Susan Elizabeth Gilhooley; Steven William

Hay; Lorna Gail Howie; Roderick Iain Kinnear Hutton; Deborah Tracy

Ingram; Elsa Vivien Jack; Graeme Kinghorn; Paula Jane Lemmon; Karen

Moira Livingston; Miles Macleod; Kay Margaret Massie; Andrew Mccheyne;

Iain William Mckenzie; Lesley Ann Noble (Nee Strachan); Lisa Margaret

O'Keefe; James Lindsay Penny; James Stuart Pirrie; Lynn Margaret Rennie;

Joanne Michelle Russell; Jill Margaret Signorini; Nicola Jane Skene;

Shona Hazel Smith; Stephen William Spence; Donald Jon Stevenson; Fiona

Jane Stevenson; Emma Waterman; Craig Robert Watson; Fiona Jacqueline

Wilson; Andrew Derek Winter; Alistair Keith Wood; Jacqueline Maxwell

Young. II:2 -- Neil Peter James Aitken; Averil Cromar Anderson; Amanda

Patricia Argo; Lesley Baxter; Bryan Norman Beaton; John William Beaton;

Karen Hazel Black; Kerry Emma Bone; Angus John Lindsay Brechin; Claire

Nicole Carwood; Cameron George Clark; Blair James Argo Davidson; Gaynor

Julie Davidson; Karen Forrester; Yvonne Margaret Geddes; Margaret

Morrison Geering; Sarah Louise Grant; Aileen Isabel Green; Ian

Henderson; Paula James; Lukshman Kumaradevan; Jacqueline Margaret Laird;

Frances Christian Lamb; Alison Mary Leslie; Lorraine Margaret Low (Nee

Allen); Gary Alexander Mackenzie; Evelyn Grant Maclean; Joanna Mcintosh;

Scott Mckenzie; Michelle Fiona Mcvean; Evonne Mowat; Liam Murphy; Philip

Irvine Prideaux; David Buchan Ritchie; Douglas Alexander Ross; Julie

Anna Rowson; Susan Lesley Evelyn Victoria Scott; Victoria Sloan; Barry

Smart; Roger James Smith; Nicola Constance Smollet; Annette Isobel

Storrier; Mary Frances Tyrie; Jennifer West; David Mcgregor Williams;

Gillian Helen Wootton. III -- Ian William Thomson.

4-year course

(Honours)

I -- Bruce Smith. II:1 -- Ewan Alasdair Barron; Anthony Stephen Brady;

Claire Louise Cameron; Gayl Margaret Clark; David Wayne Coffey; Kevin

Graeme Davidson; Stuart William George Donald; Lindsay Katherine Geddes;

Nicola Mary Gray; Karen Linda Hay; Margret Rose Lawson; Lai Wah Lee;

Ronnie Macaskill; Alastair James Macfarlane; Philip Alexander Martin;

Julie Mclean; Helen Mcgregor Meek; Paul Watt Mitchell; Murray Nicol;

Keith Wilson Purdie; Sheena Alison Rae; Graham Stewart Reid; Angelene

Salkeld; Iain George Stewart; Claire Stuart; Lesley Winpenny; Peter Wai

Heng Wong. II:2 -- Kirsten Correne Crooks; Lesley Jane Forbes; Lisa

Gardshol; Tracy Jessiman; Jennifer Alison Livingstone; David Leslie

Maitland; Nicolas Terence Bernard Mcalister; David Milne; Gary Steven

Noble; Lynne Tracy Reid; James Reilly; Nikola Roach; Magnus Alexander

Smith; John Charles Warburton. III -- James Andrew Fawns.

European Business

Administration

with Languages

(Honours)

II:1 -- Karen Ann Boyd; Gregor James Robert Carle; Neil Murray

Darling; Sarah Anne Davidson-Lamb; Alison Mary Donnelly; George Gibb;

Richard Martin Mccrae; Alexis Mcleman; Lorna Elizabeth Muirhead; Scott

Carswell Prentice; Samantha Skelly; Rosalyn Patricia Tait; Victoria

Taylor; Gordon Walker Wishart. II:2 -- Tracey Helen Archibald; Iain Ross

Bennett; Lynne Brown; Pauline Anne Grant; Bryan David Henderson; Sandra

Gordon Hood; Colin Murray Mcmillan; Nicola Robertson; Julia Mary Ross;

Louise Ross.

BA in Business Studies

Roslyn Gail Aird; Craig Roy Anderson; Fiona Bills; Graeme John Clark;

Thomas Angus Crawford; Charalampos Delidakis; Louise Eggerton; Angela

Dorothy Henderson; Philip Hendrick; Brian Fairgrieve Hume; Iain

Alexander Jessiman; Katherine J Kerridge; John Stewart King; John Paul

Kirby; Steven James Logie; Alison Millar; Andrew Lachlan Morrison; David

Steven Randall; Sandra Edith Rankin; Claudia Reichel; Anita Margaret

Smith; Elza Buchan Stephen; Paul Robert Stewart; Heather Ann Walterson;

Andrew James Watt; Christopher Mark Weiniger; Denise Yeaman; Jane

Elizabeth Young.

BA in Commerce

Cheryl Sarah Balfour; Jonathan Ross Barnett; Tracey Buist; Alan Duncan

Cargill; Jennifer Margaret Chalmers; David Clerihew; Victoria Joanna

Toke Cobb; Lesley-Anne Connon; Simon Henry Dyer Cowie; Eilidh Anne

Cunningham; Caroline Anne Vallance Dickson; Paul William Dow; Amanda

Lesley Ferguson; Rachel Margaret Ferguson; Louise Margaret Glass; Julie

Annett Grant; Kim Diane Henderson; Suzanne Amanda Holmes; Alistair

Graeme Johnston; Elaine Katherine Laird; Andrew Neil Lyall; Sarah

Maitland; Kathleen Mcrobbie; June Effie Milne; Aileen Dawn Moncrieff;

Sandra Jane Mutch; Gillian Anne Park; William Michael Park; Hazel Helen

Pirie; Michele Elizabeth Ramsay; Diane Margaret Reid; Lesley Buchan

Reid; Louise Jane Scott; Pauline Jane Scott; Rosemary Cindy Smith;

Richard Warren Stevens; Alison Jane Taylor; Mark Robertson James

Thompson; Karen Tracy Whitehead; Alastair Mark Wilson.

BA in Business Administration

Fiona Brown; Neil Brown; Marion Gross; Mario Hipp; Paula Jane Leask;

Linda Catherine Murdoch; Jennifer Park; Karen Lee Smith; Greg Michael

Stephen; Susan Taggart; Pamela Margaret Wallace; Mandy Jayne Wilson.

SCHOOL OF

LIBRARIANSHIP &

INFORMATION STUDIES

MASTER OF ARTS

Fiona Murray Matheson; Wai Yuk Miriam Yeung.

MASTER OF SCIENCE

Information Analysis

Ian Mccann.

Librarianship &

Information Studies

Ioana Gabriela Robu.

POSTGRADUATE DIPLOMA

Information Analysis

Simon Matthew Burnett; Jacqueline Dinnes; Ursula Dorre; Steven

Drummond Geddes; Tony Robert Jones; Sandra Keith; Ross John Macdonald;

Iain Arnold Middleton; Susan Jane Mowbray; David Alexander Nicol; Graham

David Macdonald Ross; Allan James Sim; Margaret Ruth Webster; Philip

Anthony Wright.

Librarianship &

Information Studies

Morag Elizabeth Allan; Evangelia Bougatzeli; Colin James Brodie;

Claire Margaret Caution; Andrea Elizabeth Christie; Paula Helene Clark;

Shona Muriel Dunsmure; Michelle Belinda Jay Gait; Christine Jane

Gormley; Colin Graham; Julie Eileen Stewart Hogg; Shona Anne Liddle;

Lynne Mhairi Macfarlane; Donald Morrison Mackay; Helen Mackay; Paul

Mccabe; George Mckenzie; Eilidh Grace Mclean; Douglas Calum Milne; Donna

Noble; Catherine Bredin O'Brien; Melanie Evelyn Peffer; Jennifer

Marjorie Reid; Colin Rennie; Duncan John Service; Emily Anne Simpson;

Ailsa Margaret Thomson; Karin Thomson; Ritchie James Thomson; Joanna

Fraser Whiteford.

BACHELOR OF ARTS

(Honours)

Librarianship &

Information Studies

I -- Elizabeth-Ann Mackie; Christopher Milne; Susan Parker; Laura

Christine Spence. II:1 -- Jacqueline Anne Chalmers; Helen Ann Czeschel;

William Donald; Judith Proudfoot; Lucy Anne Shepherd; Amanda Jane Sword.

II:2 -- Jacqueline Mair; Ewan Smith; Emma Sara Watson. III -- Tanya Jane

Corsie; Anne Hogg; Debbie Mary Logan. Degree: Angela Craig Beattie;

Donna Booth; Carol Mary Dye; Anna Dyrda; Janet Farrell; Jennifer Laing;

Fraser Bruce Moran; David Russell Moreland; Christine Margaret Paton;

Cara Janet Spence; Melanie Elizabeth Stoner.

SCHOOL OF PUBLIC

ADMINISTRATION &

LAW

BACHELOR OF ARTS

(Honours)

Legal & Administrative Studies

I -- Stephen Mark Coy. II:1 -- David James Campbell; John Martin

Dyson; Rebecca Louise Lord; Stephen Maitland; Gillian Anne Milne; Isobel

Murray; Ian Nicol; Julia Mary Pepper; Steven Michael Rae; Mark Stewart;

Paul Symonds; David James Wood. II:2 -- Nicholas Kenneth Duckworth;

Charles Angus Duthie; Martin Charles Fraser; Nicholas Ronald Robert

Fraser; Joanne Elizabeth Haire; Richard Harris; Gillian Elizabeth

Mackenzie; Stephen Alan Francis Moore; Allan Robert Pollok-Morris;

Phiona Dorothy Rae; Jane Thomson Stobbs; Angela Styles; Keith William

Thomson. III -- Christopher Chan.

Public Policy & Management

II:1 -- Peter Graeme Anderson; Michael James Barclay; Matthew Thomas

Ashby Buckman; Christopher Peter Byiers; Jennifer Jane Cameron;

Alexander Wedderburn Clark; Myles Franklyn Fitt; Julie Kennedy Fraser;

Euan Russell Gillanders; Colin Mccombie Gordon; Brian David Gribbons;

Tracey Anne Lawson; Stephanie Helen Malcolm; Susan Jane Mcbain; Lindsay

Margaret Mcquillan; Carol Menzies; Stuart Ian Milton; Sally Fiona

Morrish; Iain Sutherland Morrison; Sandra Muldoon; Scott George Thomas

Rodger; Ruth Michelle Shun; Andrew Robert George Stephen; Judith Helen

Stephen; Louise Mary Welsh. II:2 -- Dino Angelo Carrara; Jennifer Linda

Duffy; Ronald George Mears; Paul Mulholland; John Richard Sharp; Carol

Jane Smith; Wendy Louise Strath; Jacqueline Tuckwell; Scott James

Webster. Degree: Dera Maire Butler; Sharon Jane Furye; Kevin James Reid;

Colin Andrew Wood.

DIPLOMA IN PURCHASING

AND SUPPLY

Brian Joseph Brown; Marilyn Davidson; Albert John Hamilton; Graeme

Christie Hutchison; Douglas Irvine; Dianne Mcdonald; James Walker

Mcgarrol; Michael Munro; Claire Reid; Treven Oneil Steele.

EDUCATIONAL

DEVELOPMENT UNIT

POSTGRADUATE CERTIFICATE

Tertiary-level Teaching Methods

Sally Margaret Rolfe Lawton; Eleanor Noble; Alan Tulloch.

FACULTY OF HEALTH

AND FOOD

SCHOOL OF APPLIED

SOCIAL STUDIES

BACHELOR OF ARTS

Applied Social Studies

& Certificate of

Qualification in Social Work

Jane Isobel Angus; John Francis Barrett; Irene Brand; Caroline Maria

Cameron; Shirley Jane Cantlay; Karin Flavill; Maureen Forbes; Clare

Hannah; Elaine Elizabeth Jeffrey; Karen Mackay; Karen Margaret Martin;

Martina Mary Mcgarvey; Amanda Claire Mcleod; Tracey Anne Mcmillan; Ann

Mcshane; Elizabeth Marie Mills; Ann Murdoch; Angus Macgillivray Murray;

Lesley Nicol (Wilkinson); Gillian Noble; Anne Shaw; Neil John Spence;

Carol Anne Stewart; Suzanne Michelle Walker; Karen Margaret Watt; Susan

Wilken.

Diploma in Higher

Education/Social Work

Catherine Yvonne Arnold; Graham Arthur Findlay; Kathleen Margaret Anne

Grant; Jacqueline Kerr; Hughina Jane Leslie; Aileen Nicol; John Pearson;

Ilanora Margadale Unkles Sharp; Alison Ward Stewart; Lorna Elizabeth

Symon.

SCHOOL OF FOOD AND

CONSUMER STUDIES

POSTGRADUATE CERTIFICATE

FOR STATE REGISTRATION

IN DIETETICS

Tara Ann Mcleod Hegney; Sara Caroline Keay; Jacqueline Anne Love;

Aileen Evin Mcternan; Karen Pittis; Ailsa Jane Wildgoose.

BACHELOR OF ARTS

(Honours)

Hospitality Management

II:1 -- Phillip James Fleming; Katherine Mhairi Currie Gordon;

Caroline Esther Hull; Helen Catherine Livingstone; Lorna Marshall

Macleod; Alexandra Macphie; Katrina Mary Martin; Elaine Watson Quinn;

Alexandra Barbara Reid; Lisa Sian Worthington. II:2 -- Barry John Clark;

Karen Alison Forbes; Kettan Jill Morrison; Angela Reid Patterson;

William Paul Reynolds; Susan Margaret Walker.

BACHELOR OF SCIENCE

(Honours)

Consumer Product Management

II:1 -- Jane Anne Edwards; Wendy Susan King; Carolyn Western.

Nutrition & Dietetics with

State Registration

(Honours)

II:2 -- Kathryn Helen Akerman; Alison Hood Beattie; Jennifer Isobel

Coutts; Louise Frances Farmer; Ciara Maeve Heverin; Louise Hunter; Clair

Helen Marwick; Marlyn Jayne Millar; Sarah Morris; Jillian Wendy Rigg;

Susan Mary Stirling.

BA in Hospitality Management

James Edward Abbott; Lesley Ann Aimers; Judith Kay Anderson; Kathryn

Margaret Annand; David Stephen Bain; Elaine Barclay; Jennifer Ann

Barclay; Lynn Barlow; Maia Forbes Beattie; Scott James Christie;

Michelle Alice Leslie Cordock; Monique Ellen Dijksma; Adrian Russell

Dingwall; Clare Elizabeth Drummond; Aghna Caitriona Flynn; Wendy Anne

Franklin; Laura Alexandra Geddes; Christie Clement Gray; David Alexander

Hall; Matthew Thomas Henderson; Carol Ann Higson; Roseanna Howley;

Francis Gerard Hughes; Alan John Kinnaird; Emma Lorraine Kirkland; Simon

Alexander Laidlaw; James John Logan Leckie; Carol Jane Lennon; Georgina

Louise Lepley; Bryan (Kwok Yan) Li; Kun-Hsien Lin; Allan Richard

Maclean; Callum Alexander Maclean; Hazel Vera Mcdonald; Gordon Murray

Mcpherson; Teresa Yvonne Mitchell; Jacqueline Kennedy Murray; William

Thomas Murray; Tracy Anne Peace; Alison Deborah Phillips; Camilla

Elizabeth Anne Pinches; Philip Reid; Lynda Jane Smith; Carole Dawn

Spence; Emily Louisa Stewart; Toby Charles Stichbury; Helen Mary Stokoe;

Ann Webster Telfer; Peter Scott Thomson; Graham Alexander Urquhart; Alan

Mark Whitehead; Margo Jane Wilson.

BSc in Consumer Product

Management

Vinita Bahl; Evelyn Brigid Bolger; Angela Christie; Carol Elizabeth

Christie; Louise Anne Elrick; Asha Kaloo; Susan Allison Lane; Anita

Lorna Lowson; Debbie Emmeline Milner; Hazel Keith Sinclair; Claire

Louise Wight.

HIGHER NATIONAL DIPLOMA

Hospitality Management

Ngaire Jane Abbott; Barry John Anderson; Annita Queene Anthonymuthu;

Caroline Elizabeth Brock; Diane Buchan; Lorraine Clyne; Brian John

Coffey; Flo Jennifer Maureen Dannah; James Strachan Davidson; Fiona

Lesley Duncan; Caroline Mary Gannon; Matthew Giles; Stuart Philip

Gwynne; Amanda Jane Hay; Susanne Jane Hay; Michelle Johnson; Alison

Charlotte Lapsley; Alison Jane Mackay; Mairi Elizabeth Macleod; Duncan

Marjoribanks; Scott Neil Mclellan; Audrey Michie; Wendy Louise Milne;

Stuart Morrison; Marjorie Jackson Sneddon Nimmo; Scott Andrew Roberts;

Michelle Marian Sangster; Nicola Elizabeth Smith; Valerie Sarah

Strachan; Rhona Louise Swinton; John Alexander Taylor Gordon Watt; Lorna

Irene Watt; Lorraine Ad Wood; Amanda Jayne Yeats.

SCHOOL OF HEALTH

SCIENCES

BACHELOR OF SCIENCE

Health Studies

(Honours)

II:1 -- Gillian Budge; Jennifer Ingram; Susan Massie.

DIPLOMA IN MEDICAL

ULTRASOUND

Helen Coutts; Rose-Anne Davidson; Ilona Graham; Carol Elaine Ross.

BACHELOR OF SCIENCE

Occupational Therapy

Lorraine Brown; Jill Bulman; Kate Mary Campbell; Paula Lesley Cartney;

Fiona Eileen Mary Deans; Fiona Anne Duthie; Claire Ferguson; Fiona Mary

Masson Grant; Jacqueline Doris Isabel Hay; Shona Johnston; Elizabeth

Davina Laing; Katherine Claude Lord; Fiona Katherine Mccallum; Wendy

Riddell Mcgregor; Jane Morton; Pamela Ostrowska; Iona Margaret

Parkinson; Shona Mhairi Robertson; Janet Anne Scott; Irene Agnes

Sommerville; Morna Jean Stephen; Lucy Stewart; Nicola Elizabeth

Sutherland; Tracy Marion Tait; Carolyn Emma Walker; Anne Catherine

Wotherspoon.

Physiotherapy

Amanda Louise Bennett; Fiona Mary Blaiklock; Lisa May Casey; Diane

Milne Cheyne; Kay Cooper (nee Westwood); Larissa Maia Drake; Pamela Moir

Ellington; Deborah Margaret Findlater; Lesley Fyfe; Anita Ghosh; Karen

Margaret Gordon; Joyce Ng Sum Ming Gossip; Eva Kristina Leach; Fiona

Maxton; Alison Janet Notman; Fiona Janet Paterson; Leanne Samuel;

Deborah Louise Sidgwick; Judith Louise Steel; Margrethe Traa; Pamela

Vassilikos.

DIPLOMA IN DIAGNOSTIC

RADIOGRAPHY

Lesley-Anne Cowper; Caroline Geddes; Pauline Marie Lilley; Shonah

Elizabeth Melton; Kathleen Palmer; Tracy Syme; Alice Louise Torrance.

SCHOOL OF

PHARMACY

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Iain Xiaojun Liu; James Zan Xing.

POSTGRADUATE DIPLOMA

Clinical Pharmacy

Elizabeth Kay Duff; Dorothy Shamatutu.

BACHELOR OF SCIENCE

(Honours)

Pharmacy

I -- Neil Henwood (posthumous); Maree Mackenzie; Gail Joan Mckay;

Karen Elizabeth Milne; David Alan Milroy; Elizabeth Clark Morren;

Kathryn Elizabeth Shedden; Wendy Ann Corbett Thom; Lindsay Fraser

Cameron Weir. II:1 -- Ann Allen; Karen Michelle Astin; Elaine Pamela

Bowman; Rosemary Chada; Stephen Doyle; Pamela Anne Duncan; Ross Emerson;

Steven Richard Geddes; Yvonne Elizabeth Harvey; Scott Roland Falcon

Hill; Clare Mary Hughes; Catriona Elizabeth Johnston; Katherine Mary

Barr Johnston; Rachel Shelley Judith King; Joanne Mary Low; Elaine Anne

Macleod; Koreen Ann Macniven; Iain Stuart Mcbean; Karen Jane Mckessack;

Andrew Miller; Joyce Chama Mulenga Mwila; Karen Stephen Pirie; Heather

Ann Robb; Fiona Jane Ross; Jennifer Scott; Jaspall Singh Shan; Samantha

Anne Smith. II:2 -- Ajantha Robert Alagaratnam; Neil Andrew Stewart

Anderson; Nora Rosaleen Cafferkey; Craig Tweedie Carson; Isabelle

Mulubwa Chinthalima; Diane Louise Davidson; Clair Rose Elliott; Colette

Anne Ewins; Dana Mohammad Fathipour; Angela Kay Findlay; Carol Jane

Hamill; Fiona Mary Hammond; Kieran Leahy; Fiona Macmillan; Berty Matus;

Susan Allison Milne; Lynn Janet Morris; Maria Catherine O'Donnell;

Puvaneswary Raveenthiran; Siobheon Reid; Christine Mushe Zulu. III --

York Hun Chiew; David Andrew Dunn; Susan Chrystal Hendry; Sharon Elaine

Mckie; Glenda Nasampa Namukonda; Leonard Nzimba.

RGU SURVIVAL

CENTRE LTD

MASTER OF PHILOSOPHY

Stuart Johnston Gauld.

CERTIFICATE IN OFFSHORE

SURVIVAL TECHNOLOGY

Hugh John Chisholm; Neil Cunningham Dobson.