• Text size      
  • Send this article to a friend
  • Print this article

University of Strathclyde science and arts faculties graduands

THE following are expected to graduate today from Strathclyde University, Glasgow:

FACULTY OF SCIENCE

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Mathematics

Frederic Michel Baptiste; Simon Philip Adrian Gill.

Loading article content

Statistics and Modelling Science

David Alexander John Middleton; Alexander Hugh Ross.

Physics and Applied Physics

Adrian William Cross; Keith

Davidson; William John Dickson; Katherine Joanne Kirk.

Computer Science

Ab Rashid Bin Ab Rahim; Ahamad Tajudin Khader; Samuel Coulter Tannahill.

Pure and Applied Chemistry

Hasan Ahmad Abder-Rahman Ali; Ba-Awin Mohsin Sulaiman;

Steven Douglas Rae Christie; James Gallacher; Douglas Daniel Gilliland; Kenneth William Henderson; Stephen Husbands; Andrew Donald McIntyre; Carolyn Janet Sleith.

Bioscience and Biotechnology

Alan John Henderson; Medhat Abou Gomaa Mohamed Haroun; Gwendoline Elaine Leach; Kangwa Dorothy Mulenga; Glynn Clive Percival.

Immunology

Una Frances Fitzgerald; Denise Margaret Williams.

Pharmaceutical Sciences

Monira Ahsan; Margaret Ellen Louise Courtney; Karen Margaret Grant; Zafar Iqbal.

Physiology and Pharmacology

Fiona Mary Frances Burns;

Barbara Elizabeth Crack; Darakhshanda Shehnaz.

MASTER OF PHILOSOPHY

Physics and Applied Physics

Jason Peter Sydow.

Pure and Applied Chemistry

Alexander James Swann.

Bioscience and Biotechnology

Fadila Ayesh Hussian Al-Salameen; Fraj Aliwan; Nigel Fitzsimmons.

Immunology

Salwa Khamis Buturkia; Susan Christine Robertson.

MASTER OF SCIENCE

(Awarded jointly by Strathclyde University and Glasgow Caledonian University)

Industrial Mathematics

Michael Croft Beecham; David Charles Blest; Mark Carter; John Michael Edward D'Arcy; Gordon John Henderson; Sean McDermott; Coby Llewellyn Needle; Richard Rowland Poles; David Reynolds; Russell James Smith.

Information Technology Systems

Thomas Campbell Ballantyne; John Anthony Deighan; Christopher Andrew Goss; Roger Ian Hill; Gregory John Lavelle; David Iain McPherson; Zulshan Mahmood; Michael Paul Rutherford; Christopher Ryan; Theofanis Sclavenitis; Mohammad Faisal Siddiqui; Ian Swan; Daniel Sweeney; Stefan Peter Treble; Samir Ali Zarrug.

Instrumental Methods of Analysis

Alistair Irvine; Elaine Lorimer; Helen McLeod Marsland; Gordon Grant Winship.

Instrumental and Process

Analytical Chemistry

Nettip Kookongviriyapan.

Forensic Science

Rosemary Bridget Alliston-Greiner; Caroline Virginia Andrews; Pauline Bernadette Cassidy; David Coley; Emma Louise Donnison; Alan Glasgow; Judith Sarah Houghton; Daniel John Hughes; Kathryn Jane Johnson; Desmond John Lawther; Briege Helena Little; Nicola Anne Logan; Sarah Brenda Pheasey; Susan Ann Phillips; Ian Leonard Ridgers; Rachel Clare Stansfield; Emma Nan Rowan Tibbo; Greg Waite.

Environmental Science

Iain Paton Cruickshank.

MASTER OF

ENVIRONMENTAL STUDIES

Catherine Sara Buchanan; Antonia Emma Buck; Carol Campbell; Ashok Dinakar Dani; Iain Norman Reid Findlay; Louise Kathryn Murray; Michael John Rees; Pauline Mary Silverman; Mark

Stevens; Wendy Carolyn Strang; Lesley Ann Thomson.

MSc

Food Biotechnology

Alison Marie Garfagnini; Nikki Andreou Georgiou; Sara Roust Jaeger; Yong Ping Lee; Leong Woon Ying.

Immunopharmacology

Dean William Brown; Heather Lauder; Oonagh Therese Lynch; Ernest James Pallas.

Clinical Pharmacy

Anne Claire Boyter; Joseph

Albert Harrison; Gillian Loudon; Margaret McIntyre MacDonald; Rhoda Morgan; Therese Margaret Muir; Susan Claire Oliver; Carol Ann Sharp; Jann Catherine Susan Stevenson; Fiona Jane Watson; Gillian Price Wishart.

Pharmaceutical Analysis

Benjamin Kwame Botwe; Geraldine Marie Duignan; Andrew David Handford; Albert Raphael Khuwi; Christopher Miller; Sawsan Mohamed Abbas Murad; Teresa Beldarrain Santos; Dunu Arachchige Siriyani Sakunthala Tennekoon; Nicolas Villalonga; Aranzazu Zornoza.

Pharmacology

Eduardo Bosch; Thomas Joseph Ferrie; Kang Li Ping; Karamsetty Venkata Satya Naga Mallikharjuna Rao; Kazumi Nakajima; Sudharma Manohari Pathiraja; Teshome Sori.

BSc

Mathematics

II:1 -- Margaret MacDougall; Leigh Rosamond McMurdo; Barry Neill; Elaine Marie Walsh.

Mathematics with Economics

II:2 -- Kevin William Glavin. III -- Gerard Lynch.

Physics

III -- John Stuart Joseph McLaughlin; Grant Arnott Sergeant.

Applied Physics

III -- Derek Thomas Ponsonby.

Physics and Applied Physics

David John Gray; Andrew Anthony McNamee; Muttahir Salim; Andrew Scott; Scott John Sloss; Edward John Tuthill.

Computer Science

BSc

Edward Jellicoe Boggis; Gary Harrison Humes; Edward Patrick McGee; Gavin Forbes Nicoll.

Computer Science

(in association with

the University Brunei Darussalam)

Ang Leng An; Hajah Liza Jasmin Haji Brahim; Hj Abdul Wahab Mat Yassin.

Computer and Electronic Systems

Barry David Cairns; John Gerard Walker.

BACHELOR OF ENGINEERING

Computer and Electronic Systems

III -- David Bruce Salvog Renton.

BSc

Chemistry

Lorraine Birkmyre; Colin James Breen; David Wilson Young.

Horticulture

Andrew Donaldson McCroskie.

Biochemistry and Immunology

II:2 -- Jane Marie Denham.

Immunology and Pharmacology

II:2 -- Caroline Ann Yarr.

Biological Sciences

Suzanne Hamilton.

Pharmacy

II:2 -- Katrina Sara Dyer; Sarah Anne Florence; Scott Hughes; Garry McDonald. III -- Ewan John McDowall; Allan Kenneth McIntyre.

Science Studies

Carmel Diver; Christopher Peter Hale; Susan Mary Haydon; James Stephen Keir; Stuart Pollock Leitch; James Paul Leyden; Nicola Jane McKenna; Euan Neill Berkley

McMillan; Sophia Madi-Salicath; Paula Louise Newman; Graeme Alistair Sharp; Gordon Wilson Smallwood; Patricia Susan Smith; Gordon Watson Stevenson; Graeme Robert Stewart; Jennifer Tait.

FACULTY OF ARTS

& SOCIAL STUDIES

DOCTOR OF PHILOSOPHY

English Studies

Luma Al-Balaa.

Geography

Elizabeth Anne Mooney.

Government

Margaret Anne Arnott; Joseph Martin Bradley.

Psychology

Martin James Farrell; Stuart Ross.

MASTER OF PHILOSOPHY

Government

Charles David Cameron.

Psychology

Eleazer Quaye-Sowah.

MSc

Research Methods in Pyschology

Bryony Catherine Monaghan; Tilemachos Iatridis.

Educational Psychology

Stewart Malcolm Biggar; Margaret Anne Connolly; Alison Louise Dibble; Paula Mary Dudgeon; Jennifer Forsyth; Barbara Alison Leslie; Garry Michael McDonald; Jo-anne McGonigle; Hugh Francis O'Donnell; Carole Margaret Ogilvy; Heather Ross; David Barry Syme; Grant Frederick James Taylor; Keith Charles Wood.

MASTER OF LETTERS

Media Culture

Francis Noel Donohoe.

Women's Studies

Magdalene Bee Choo Ang-Lygate; Veronica Anne Hunter Cowie; Elizabeth Audrey Gibson; Elgin Schartau-Oporto.

BACHELOR OF ARTS

Economic and Social History

I -- Neil Christopher Rafeek. II:1 -- Rudolph Kenna. II:2 -- Craig William Nicolson.

Economic and Social History

and Modern History

II:1 -- Suzanne Crimin.

English

II:2 -- John Lindsay Brodie.

Geography

III -- Mark Andrew Archibald.

French and Marketing

II:2 -- Deborah Rose Gillespie.

French and Russian

II:1 -- James David Davie.

Russian and Marketing

II:2 -- Richard Morris Harrison.

Spanish and Marketing

II:2 -- Monica Anne MacDonald.

Politics

I -- Pauline Elizabeth Ewan.

Psychology

I -- James Donald Maxwell Macdonald. II:2 -- Martin Macdonald Smith.

Economics and Politics

II:1 -- Neil McGarvey.

Administration & Economic

& Social History

II:1 -- Anthony William Boles.

BA

Karen Lindsay Addison; Nyree Jayne Anderson; Wendy Maree Boyd; Ewan Donald Mitchell Cameron; Lawrie Gordon Campbell; Robin Sommerville Demetriades; Victoria Jane Duffett; Kirsty Durham; Mary Elizabeth Farrell; Alan William Gibson; Allan Gilchrist; Lesley Rae Gordon; Kenneth Samuel Heeps; Mark Hutchison Laurie; David Ian McAllister; Margaret Isabella McCauley; Elaine Catherine McDonald; John McGarry; Patricia McIntyre; Arlene McLeod; Deborah Gail Milne; Leslie Jane Motherwell; Andrea Mullin; Pamela Porter; Kenneth Robert Price; Karen

Robertson; Kirsteen Sinclair; Walter Scott Sneddon; Mohammed Souabny; Sushee Webster.

BACHELOR OF EDUCATION

II:1 -- Helen Wright Neilson.

FACULTY OF

EDUCATION

MSc

Advanced Professional Studies

Joyce Stewart Thomson.

Commenting & Moderation

We moderate all comments on HeraldScotland on either a pre-moderated or post-moderated basis.
If you're a relatively new user then your comments will be reviewed before publication and if we know you well and trust you then your comments will be subject to moderation only if other users or the moderators believe you've broken the rules

Moderation is undertaken full-time 9am-6pm on weekdays, and on a part-time basis outwith those hours. Please be patient if your posts are not approved instantly.

PARCH1.734495